Tramping v regiónoch 1

TRAMPING V REGIÓNE Turiec, Žilina, Orava, Kysuce

História trampingu v žilinskom regióne nebola nikdy systematicky preskúmaná. Trampské združenie Severka v rámci projektu „História a budúcnosť trampingu v žilinskom regióne“ zhromažďovalo v roku 2015 údaje o trampských osadách a ich činnosti v tejto oblasti. Z minulosti a dostupných zdrojov bolo známych cca 30 trampských osád v regióne Turca, cca 7 zo Žiliny a 4-5 z oblasti Oravy. História siaha do polovice 60-tych rokov, avšak posledne zachytený vznik trampskej osady v regióne bol z 90-tych rokov minulého storočia.

V začiatkoch práce sme vychádzali z knihy Údolia nestíchli (Dejiny Slovenského trampingu) – Zdeno Brčko Dočkal a kol., Tramp club Bratislava 1991 a Kroniky trampských osád – Jozef Pekelník Zelner, ? vydanie 2013 (na DVD nosiči). Tieto zdroje môžu poskytnúť základný prehlaď o existencii trampských osád v regióne. Následne sme vyhľadali a oslovili kamarátov, trampov, ktorí pomohli kontaktovať členov trampských osád – bývalých, či stále aktívnych, aby poskytli minimálne základné údaje o svojej osade. Zamerali sme sa na rok vzniku, zakladajúcich a ďalších členov, osadné symboly – vlajku a domovenku, informácie o často navštevovaných miestach, akciách a kontaktoch s inými osadami.
Celkovo sa takto podarilo získať základné údaje o 44 trampských zoskupeniach z regiónu Turca (o ďalších 11 zmienka, alebo čiastkové údaje), z toho osobitne 6 z Turčianskych Teplíc, 3 osady zo Žiliny, 15 z Oravy a 3 z Kysúc.

Na získavaní a spracovaní údajov sa podieľali členovia T.Z. Severka – Amazonka (región Turčianske Teplice, Žilina, Kysuce, Orava), Modok (Martin, Vrútky a okolie), D’Ady (koordinátor). Výdatne pomáhali kamaráti Puky a Guľa.
Údaje za jednotlivé osady v regiónoch poskytli, prípadne ich zozbierali mnohí kamaráti a kamarátky – Šakal, Dolfo, Frigo, Bubo, Gogo, Sova, Lady, Fúzik a Chaso (Martin, Vrútky a okolie), Dobo, Mrva, Joe (Turčianske Teplice), Lienka (Žilina), Istič (Kysuce), Zrzo, Jack, Skiro, Andy a Bojar (Orava).

Vo štvrtok 22. 10. 2015 sa v príjemnom prostredí Country clubu v Martine konal krst brožúrky, ktorá je hmatateľným výsledkom projektu. Do sveta ju živou vodou z Gaderského potoka uviedol Texo, šerif T.O. Florida za asistencie Amazonky (TZ Severka a T.O. Čierna puma) a Dilly (TZ Severka a T.O. Zlatý had) za prítomnosti cca 60 kamarátov nielen z najbližšieho okolia, ale aj zo Žiliny a Oravy.
V sobotu sme mali reprízu v Nižnej, kde nás po absolvovaní Furmanských ciest (tradičný prechod oravských trampských osád Prosieckou a Kvačianskou dolinou) prichýlila krčma U Šimánka. Krstu sa ujal kamarát Andy (T.O. Rančeri) a posypal brožúrku kamienkami z furmanských ciest.

Reportáž z krstu a podrobnejšie informácie o tomto projekte, doplnené fotografiami a videom od Texa, sú uverejnené v archívnom článku na stránke severka.online

V júni 2016 bolo vydané druhé – opravené a doplnené vydanie. Aj tu zaúradoval tlačiarenský, či skôr redakčný škriatok, tak si prosím opravte na strane 43 popisky k fotografiám:
– nesprávne oravské osady  správne T.O. Čierny orol na východniarskej akcii T.O. Dlhé nože s názvom Slávnosti hornádskych vlkov (1988)
– nesprávne Vorvaň  správne Simen, T.O. Čierny orol

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Comments are closed.