Derniéra výstavy „STOLETÍ TRAMPINGU“

[vyberáme z Trampského magazinu]

Setkání trampů ve čtvrtek 27. srpna 2020 u pavilonu Kinských Museion v Praze, bylo rozloučením s úspěšnou výstavou, kterou za dvacet šest měsíců jejího trvání navštívilo 40 000 platících návštěvníků. Jen díky stovkám kamarádů a kamarádek, kteří darovali předměty, tiskoviny, osadní kroniky, torny, bundy, domovenky se mohla uskutečnit tato již třetí výstava s trampskou tématikou v prostorách Národního muzea. Kurátor výstavy Přebral vzal zájemce na jednu z posledních komentovaných prohlídek.

Ke stoletému výročí trampingu se urodilo hned několik zajímavých výstav. K nejvýraznějším bude jistě patřit společné dílo množství českých i slovenských trampů, jehož duchovním otcem je kamarád Přebral. Výstava byla slavnostně zahájena 28. června 2018 a slavnostního zahájení se zúčastnila přibližně stovka kamarádů, povětšinou těch, kteří se na výstavě nějak podíleli.
Jádro výstavy tvoří soubor předmětů, které Národní muzeum získalo díky spolku Naše muzeum, ale také záplava jedinečných artefaktů od jednotlivců a dalších institucí. Snahou je přiblížit tramping jako fenomén lidem, kteří jsou trampingem nedotčeni, a zároveň trampům “trampingu znalým” jej představit v jeho obrovské šíři, od zrodu, přes dobu válečnou a komunismu, až po dnešní situaci.

V článkoch na Trampskom magazine, odkiaľ preberáme túto informáciu, nájdeš aj ďalšie fotografie a záznam z derniérového večera.

-r-

Vo vitríne medzi časopismi sa dal vidieť aj výtlačok Severky z roku 1997.