Trampské stopy ve stálých expozicích Národního muzea

[vyberáme z Trampského magazínu]

Na stránkach Trampského magazínu publikoval Jan Pohunek – Přebral aktuálne informácie z prostredia Národního muzea v Prahe, kde si svoje miesto našli aj trampské artefakty.

Z článku vyberáme, cit.: “V létě 2021 otevřelo Národní muzeum první část nových expozic věnovanou dějinám 20. století. Je umístěna v Nové budově Národního muzea, bývalém Federálním shromáždění, a představuje minulost českých zemí od roku 1914 do roku 2004, tedy do doby, kdy Česká republika vstoupila do Evropské unie.”
“Při vytváření expozice byly široce využity sbírkové fondy Národního muzea, a to včetně fondu trampingu uloženého v Etnografickém oddělení. Trampské předměty někde vyprávějí přímo o trampingu samotném, jinde jsou zase použity k dokreslení dobové atmosféry.”
Z prostredia slovenského trampingu môže návštevník objaviť fotografiu Indoša s Hawkinsom v nemeckom meste Lindau, inštalovanú v kufri emigranta po r. 1948. Samozrejme, v kontexte s ich odchodom do zahraničia. V inej časti expozície je vystavený totem z dielne kamarátu Bakalu, ktorý do múzea venovali trampi z Ivanky pri Dunaji.

celý článok, vrátane dokumentujúcich fotografií: Trampský magazín

umiestnenie fotografie s Indošom a Johnom Hawkinsom (zdroj: Trampský magazín)